Nomineringer til Idrettsgallaen 2019

1. Årets kvinnelige utøver

Marit Bjørgen (Langrenn)
Gunn-Rita Dahle Flesjå (Terrengsykkel)
Karoline Bjerkeli Grøvdal (Friidrett)
Ragnhild Haga (Langrenn)
Ada Hegerberg (Fotball)
Johanne Killi (Freeski)
Maren Lundby (Hopp)
Ragnhild Mowinckel (Alpint)
Marte Olsbu Røiseland (Skiskyting)

2. Årets mannlige utøver

Kjetil Borch (Roing)
Øystein Bråten (Freeski)
Johannes Thingnes Bø (Skiskyting)
Jakob Ingebrigtsen (Friidrett)
Johannes Høsflot Klæbo (Langrenn)
Simen Hegstad Krüger (Langrenn)
Håvard Holmefjord Lorentzen (Skøyter)
Aksel Lund Svindal (Alpint)
Karsten Warholm (Friidrett)

3. Årets lag

Laghopp OL og VM i skiflyvning (Hopp)
Lagtempolaget skøyter i OL, menn (Skøyter)
Langrennsstafettlaget, 4×5 km kvinner i OL (Langrenn)
Langrennsstafettlaget, 4×10 km menn i OL (Langrenn)
Sandvolleyballduoen Anders Mol/Christian Sørum (Sandvolleyball)
VM-stafettlaget i orientering (Orientering)

4. Årets gjennombrudd

Ragnhild Haga (Langrenn)
Viktor Hovland (Golf)
Jakob Ingebrigtsen (Friidrett)
Simen Hegstad Krüger (Langrenn)
Ragnhild Mowinckel (Alpint)
Richard Ordemann (Taekwondo)

5. Årets kvinnelige funksjonshemmede utøver

Aida Dahlen (Bordtennis)
Ida Nesse (Friidrett)
Vilde Nilsen (Langrenn)
Birgit Røkkum Skarstein (Roing)

6. Årets mannlige funksjonshemmede utøver

Håkon Olsrud (Langrenn)
Jesper Saltvik Pedersen (Alpint)
Nils-Erik Ulset (Langrenn/skiskyting)
Tommy Urhaug (Bordtennis)

7. Årets trener

Leif Olav Alnes (Friidrett)
Gjert Ingebrigtsen (Friidrett)
Kåre Mol (Sandvolleyball)
Hege Riise (Fotball)
Sondre Skarli (Skøyter)
Alexander Stöckl (Hopp)

8. Årets navn (Folkejury)

Marit Bjørgen (Langrenn)
Magnus Carlsen (Sjakk)
Ada Hegerberg (Fotball)
Jakob Ingebrigtsen (Friidrett)
Johannes Høsflot Klæbo (Langrenn)
Simen Hegstad Krüger (Langrenn)
Håvard Holmefjord Lorentzen (Skøyter)
Maren Lundby (Hopp)
Birgit Røkkum Skarstein (Roing)

Aksel Lund Svindal (Alpint)
Anders Mol/Christian Sørum (Sandvolleyball)
Karsten Warholm (Friidrett)

Andre priser: Idrettsgallaens hederspris, Årets forbilde, Utøvernes pris og Årets Ildsjel.

Juryen har bestått av Tore Øvrebø, Karen-Marie Ellefsen, Hanne Haugland, Lise Klaveness, Jan-Erik Aalbu, Kjetil André Aamodt og Knut Holmann.

LES OGSÅ: Ada Hegerberg trenger ikke å twerke

Det er mulig å gi et bidrag til Idrettspolitikk.no på Vipps til 95754675. Ta kontakt hvis du ønsker å bruke innhold fra bloggen eller har tips: aselliaas@gmail.com.